Čo znamená cudzie slovo Adhezne zmeny

Podla rentgönu su adhezne zmeny na plucach co to moze byt?

Odpovede

Dobrý deň, mám na Vás prosbu o vysvetlenie môjho nálezu CT. (keďže lekár mi nie je ochotný to pre mňa zrozumiteľne vysvetliť)
Počas vianočných sviatkov som ochorela - chrípka, teploty do 38 st. C, silný, dráždivý kašeľ, ktorý trval takmer 2 týždne. Po vyliečení som začala pociťovať veľmi ostrú, prenikavú bolesť na ľavej strane rebier - nebolo možné sa nadýchnuť, zakašľať, kýchnuť vôbec, zasmiať sa a problém mi robilo aj ľahnúť si do vodorovnej polohy. Postupne sa bolesť akoby prenášala, do vnútornej strany okolo hrudníka spredu, pod ľavý prsník až tak, že obliecť si podprsenku bolo pre mňa utrpením. Lekár ma poslal na RTG hrudníka, USG vnútorných orgánov - všetko ok, a tak ma poslal na CT.
Výsledok: (citácia)
zachytený skelet s nevýraznými degeneratívnymi zmenami Th chrbtice v zmysle spondylozy a spondylartrozy, bez deštruktívnych zmien a ložísk, naznačená sextroskolioza Th chrbtice, vedľ. nález: vľavo bazálne fibroadhezívne zmeny.

(podotýkam, že bolesť rebier sa takmer po 2 mesiacoch výrazne zoslabila, ale je, a pri každom kýchnutí cítim ešte výrazné rezanie, pichanie pod ľavým prsníkom)
Vopred vám ďakujem za odpoveď a pochopenie, pekný deň, Dana

pred rokom
Bola táto odpoveď užitočná? Áno/Nie

Adhézne zmeny. Základom tohto slovného spojenia je podstatné meno používané v lekárskom obore, adhézia. Je to pozápalové zlepenia, alebo zrastenie susediach tkanív ( napr. oboch listov pohrudnice). Adhézny ale aj adhezívny , ako prídavné meno v lekárskom obore, týkajúci sa adhézie, to je zrastvoý. Adhézne zmeny = zrastové zmeny, ktoré vznikajú obyčajne o operáciách. Zrasty ako také sú abnormálne spojenia medzi tkanivami a orgánmi, ktoré môžu byť vrodené nebo získané. Získané zrasty (adhézie) sú najčastejšou následnou komplikáciou brušnej a panvovej chirurgie. Sú jedinci s vyššou genetickou predispozíciou k tvorbe zrastov.

pred 3 rokmi
Bola táto odpoveď užitočná? Áno/Nie

Vaša odpoveď

Vaše meno
Váš e-mail (Váš email nikde nezverejníme)

Ak sa Vám projekt páči, podporte ho zdieľaním alebo LIKE-om na Facebook-u. Ďakujeme!